SKU: 518-1W-AC-MBD-75-SF-LED
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
Ballston Plymouth Dome LED 8 inch Antique Copper Sconce Wall Light
SKU: 518-1W-AC-MBD-75-SF-LED
Choose options for pricing
Select Finish: Antique Copper
Select Shade Color: Matte Seafoam
  • No Restocking Fee
  • Bulbs Included
(49 in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Innovations Lighting Plymouth Dome 1 Light 7.5 inch Antique Copper Sconce
Product Specifications
Product Information
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Sconce
Brand Product Description: Plymouth Dome 1 Light 7.5 inch Sconce
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 518-1W-AC-MBD-75-SF-LED
UPC: 729625049804
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 82
Color Temperature: 2700K
Dimmable: Yes
Lamping Category: LED
Lamping Features:
  • Bulb Tint: Clear
  • Life Expectancy (Hours): 15000
Lamping Included: Bulbs Included
Lamping Type: ST64 Vintage
Lumens: 600
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: Medium Base
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120
Wattage Max: 6.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 0.75
Backplate/Canopy Width: 5.3
Extension: 13.75
Height: 13.25
Weight: 1.05
Width: 7.5
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Height from Center of Wall Opening: 2.65
Install Position: Reversible
Prop 65: Yes
Title 20: Yes
UL Ratings: Damp Location
Warranty: 2 Year Finish, Lifetime Electrical
Additional Details
Features:
  • Fitter Measurement: Neckless with a 2.125 inch Hole