SKU: 616-1PH-AC-G204-12
  • No Restocking Fee
Edison Beacon 1 Light 12 inch Antique Copper Mini Pendant Ceiling Light
SKU: 616-1PH-AC-G204-12
Choose options for pricing
Select Finish: Antique Copper
Select Shade Color: Seedy Glass
  • No Restocking Fee
(22 in stock)
Free Shipping & Returns!
Free 2-day Delivery Available
Enter your ZIP Code to check your eligibility:
Please enter a valid zip code
You're Eligible for Free 2-day Delivery!
This item is [not] eligible for 2-day delivery based on your location: [computedDestination]
Server Error
In stock items ship in 1-2 business days.
Discontinued
Live Chat
Are you a Trade Professional?
Love the look of this product?
Recommended by LNY, Powered by Beacon
You must be logged in to create a Project and add items. Log In or Create an Account
Please fully select a product before adding it to your projects
call and speak with a Lighting Expert
Our Experts Help You Every Step of the Way
Our Lighting Experts can help you find the brand that best suits your style & budget.
  • 150% Price Match Guarantee
  • Info on Our Pro Program
  • Expert Answers to Your Questions
  • Call for Best Pricing
Available 7 days a week, 8am to midnight
Live Chat
Description
Innovations Lighting Beacon 1 Light 12 inch Antique Copper Mini Pendant
Product Specifications
Product Information
Brand: Innovations Lighting
Brand Category: Mini Pendant
Brand Product Description: Beacon 1 Light 12 inch Mini Pendant
Designer: Bruno Marashlian
Shipping Method: Ground
SKU: 616-1PH-AC-G204-12
UPC: 729625013775
Electrical and Operational Information
Color Rendering Index: 99.9
Color Temperature: 2200K
Dimmable: Yes
Lamping Category: Incandescent
Lamping Features:
  • Bulb Tint: Clear
  • Life Expectancy (Hours): 2000
Lamping Included: Bulbs Not Included
Lamping Type: ST64 Vintage
Lead Wire Length: 10 Feet Of Black Fabric Cord
Lumens: 220
Primary Number of Bulbs: 1
Socket: Medium Base
Total Number of Bulbs: 1
Voltage: 120
Wattage Max: 60.00
Dimensions and Measurements
Backplate/Canopy Extension: 1
Backplate/Canopy Width: 4.75
Diameter: 12
Height: 15
Maximum Adjustable Height: 137
Weight: 2.60
Width: 12
Warranty and Specifications
Country of Origin: China
Prop 65: Yes
UL Ratings: Damp Location
Warranty: 2 Year Finish, Lifetime Electrical
Additional Details
Features:
  • Minimum Height: 19
  • Fitter Measurement: 3.25 inch Fitter